Obsah
GDPR v kontextu SV/BD
21.06.2018 – SBD Ústí nad Orlicí 26.06.2018 – Pardubice 27.06.2018 – Praha, Hotel ILF
Kurzy proběhnou v čase od 15:00 do 19:00
ARCHÍV ZPRAVODAJŮ
ZPRÁVY PND TV 2018
Kontakt
Odběr zpravodaje
Jak šetřit v domácnosti vodou?
Po zimě jsme skočili rovnou do léta a Českou republiku zachvátilo dlouhé období sucha. Nedostatek vody se začal projevovat na polích nebo v řekách, ale začal dělat problémy i v menších obcích. V uplynulých týdnech jsme se konečně dočkali vydatných přeháněk, které snad vláhový deficit pomohly trochu zmírnit. Situace však byla opravdu vážná, a proto bychom jí měli věnovat pozornost, abychom v budoucnu o významný zdroj, jako je voda, nepřišli úplně.
Jak můžeme přispět svým dílem do mlýna?
Průměrná spotřeba pitné vody v Česku se pohybuje kolem 90 litrů na osobu a den. Největší podíl spotřebované vody připadá na splachování WC a osobní hygienu. Proto vám přinášíme inspiraci, jak v domácnosti jednoduše šetřit cenný přírodní zdroj a peníze, aniž byste museli slevovat ze svých hygienických standardů.
Tip první:
Vodou je potřeba šetřit na WC, neboť splachujeme pitnou vodou. Průběžně kontrolujte, jestli toaleta neprotéká. Pokud ano, problém řešte okamžitě. Protékající toaletou spotřebujete měsíčně až 3 500 litrů vody navíc. Výrazně ušetřit vodu i peněženku můžete, pokud si pořídíte nové WC s dvojčinným splachováním. Duální systém splachování ušetří průměrné čtyřčlenné rodině až 40 procent roční spotřeby vody.
Tip druhý:
Sprchování je úspornější než koupání ve vaně, jen nesmíte pod sprchou stát hodiny. V takovém případě by bylo hospodárnější napustit jen tu vanu. V průměru každý člověk stráví ve sprše přibližně 5 až 8 minut, v létě i 2krát denně. Množství spotřebované vody při sprchování je až 3x menší než při koupání ve vaně. Při použití sprchy s úspornou hlavicí, je možné ušetřit až 30 % teplé vody než s běžnou hlavicí. Moderní sprchy mají různé vychytávky v podobě různě nastavitelných trysek nebo stop tlačítek, kterým se dá přítok vody pohodlně zapnout či vypnout.
Tip třetí s názvem perlátor:
Další možností, jak ušetřit při každém puštění vody jak v koupelně, tak v kuchyni, je tzv. perlátor, čili nástavec nebo filtr, který rozděluje vodu do trysek, čímž omezuje její průtok, aniž to na první pohled poznáte. Vody poteče méně, stejně tak i vašich peněz v pěněžence.
Vedle klasického perlátoru existuje ještě perlátor s tlačítkem stop, který jedním stisknutím zastaví proud vody. Výhodou je, že po jeho opětovném spuštění nemusíte znovu nastavovat teplotu nebo sílu proudu.
Tip čtvrtý:
Nejméně ekologicky šetrné a nehospodárné je ruční mytí nádobí pod tekoucí vodou. V průměru na něj spotřebujete až 49 litrů vody, naopak běžná myčka nádobí si na jedno mytí vystačí s 13,5 litru vody. Myčka dokáže ušetřint nejenom vodu, ale také váš čas, který můžete strávit třeba s rodinou.
Způsobů, jak šetřit vodu je mnoho, ale každý z nich však začíná u nás samých, v našich domácnostech.
Jako spolek chceme taky přispět do mlýna a přispět alespoň osvětou v této oblasti. Proto pořádáme konferenci Ostrovy života, která proběhne 25.-26. září v Brně.
Konference má za cíl ukázat praktická řešení a opatření, která pomohou posílit vodohospodářskou soběstačnost bytových domů a která zároveň pomohou zmírnit ve městech vláhový deficit. Snahou je také ukázat a podpořit možnosti úsporného a ekologického hospodaření s vodou budov až po řešení ostrovních systémů a energetického managementu v návaznosti na kvalitní vnitřní prostředí v průběhu celého roku.
Konference chce také ukázat možnosti využití střech jako nového sociálního prostoru pro obyvatele budovy, prostory, které mohou garantovat maximální bezpečí a komfort obyvatel.
www.ostrovy-zivota.eu