Obsah

GDPR v kontextu SV/BD

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

ZPRÁVY PND TV 2018

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Nedejte zlodějům příležitost

Blíží se čas dovolených, čas, kdy na více dní opouštíme naše obydlí na delší dobu. Obecně je známo, že zloděj nás nejčastěji navštíví právě v době, kdy v bytě nikdo není. Dnes se na snížení rizika takovéto nechtěné návštěvy podíváme tak trochu jiným pohledem.

Sociální sítě nahrávají zlodějům

Současným fenoménem je zveřejňování fotografií našeho aktuálního pobytového místa na různých sociálních sítích jako je třeba Facebook či Instagram. A zde chci upozornit, že tyto informace mohou být využity zlodějem. Není pro něj přece nic zajímavějšího vědět, že se právě nacházíme stovky kilometrů od svého bytu. Je to pro něj informace velmi důležitá. Ví totiž, že na svoji práci bude mít dostatek času, nebude vyrušován. Z tohoto důvodu doporučuji umisťovat své fotografie a místa pobytu dovolené až po svém návratu a v doplňkovém textu zdůraznit, že jsme již doma a svůj byt máme plně pod kontrolou.

Vytvořte dojem, že jste stále doma

V návaznosti na opuštěný byt doporučuji také vytvořit pocit stálé přítomnosti. Stačí se domluvit s nějakým příbuzným či sousedem, aby vybrali alespoň dvakrát týdně domovní schránku, navštívili byt a provedli jakoukoliv změnu, která bude viditelná zvenčí. Jedná se o drobnosti. Třeba pověšená a za pár dní sklizená utěrka, různě stažené a vytažené rolety či žaluzie. Časovač zapínání osvětlení akvária a podobně. Jistě vás napadne mnoho dalších příkladů, jak vytvořit dojem, že jsme doma, i když tam nejsme.

Zainvestujte do zabezpečovací technologie

Pokud chete své obýdlí zajistit maximálně, zainvestujte do zabezpečovací technologie. Domácnost si můžete zajistit od alarmu, kamerového systému až po senzory pohybu, které vás upozorní, když se do domu či bytu snaží vniknout narušitel a stačí vás informovat na váš chytrý telefon.

Bezpečnostní ale i protipožární systémy ochrání váš dům, byt, nejen před zloději a ohněm, ale upozorní vás také na únik plynu, vysokou koncentraci oxidu uhelnatého či riziko vyplavení. Sice se jedná o nákladnější investici, pocit bezpečí se vám však vyplatí. 

Autor: Petr Němec, Pro náš dům, z.s.