Obsah

GDPR v kontextu SV/BD

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

ZPRÁVY PND TV 2018

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Uvažujete o koupi bytu? Dobře si prohlédněte kotel

Nutnost dodatečných nákladů na rekonstrukci zvažuje při koupi asi každý zájemce o nové bydlení. Přestože výměna kotle dnes sama o sobě není nákladnou záležitostí, může investice do topné systému nepříjemně zkomplikovat nutnost výměny kouřovodu. Na co si tedy dát pozor?

Kondenzační kotel musí mít speciální vyvložkování

Nařízením Evropské komise se již více než dva roky nesmí vyrábět a prodávat jiné plynové kotle než kondenzační. Přes všechny výhody kondenzační technologie, zejména levný a ekologický provoz, existuje i jedna nevýhoda a tou je nutnost vyvložkování spalinové cesty. “Ve spalinách kondenzačního kotle bez problémů udržíte ruku, je zde teplota maximálně kolem 50 °C. Dochází zde ale také ke srážení kyselého kondenzátu, proto musí být spalinové cesty z nerezu nebo speciálního plastu,” upozorňuje Milan Kubíček, obchodní ředitel českého výrobce kotlů Thermona.

Komínové cesty u bytů jsou často společný prostor

Zejména v bytových domech byly staré atmosférické plynové kotle vyústěny do společného komínu. Pokud některý z kotlů dosloužil, vyměnil se opět za atmosférický. Výrobu těchto kotlů ale Evropská komise pro jejich vyšší emise zakázala. Adekvátní náhradu za doslouživší kotel tak není možné sehnat a instalace kondenzačního typu bytových domech nemusí být vždy možná. “Dochází k paradoxní situaci, kdy zatímco kotel je majetkem vlastníka bytu, komínové cesty jsou společným prostorem. Ve společném odtahu spalin musí být buď všechny připojené kotle atmosférické nebo kondenzační, ale kombinace není nikdy možná,” upozorňuje Kubíček.

Komplikace v praxi

Evropská legislativa na tyto situace vůbec nepamatovala a protože v praxi nikdy nedochází k výměně kotlů ve všech bytech najednou, je jedinou cestou buď využití dvou nezávislých komínových systémů nebo přechod na jinou technologii vytápění. “Alternativou může být na vytápění a ohřev vody pomocí elektrokotlů, které k provozu nepotřebují odtah spalin a lze je připojit v bytě na stávající rozvody. Druhou možností je vybudování společné tak zvané kaskádové kotelny, která se skládá z více menších plynových kotlů a je schopna pokrýt dodávku tepla a teplé vody co více bytových jednotek. Vyšší počáteční investice se dlouhodobě vrátí v nižších nákladech na provoz a servis,” uvádí Kubíček.

Pokud tak uvažujete o koupi staršího bytu, kde je instalován starý plynový kotel, je vhodné se domluvit se společenstvím vlastníků bytových jednotek, zda bude možné v budoucnu připojit kotel kondenzační, případně elektrokotel. Starší bytové domy mohou mít omezený příkon nízkého napětí na bytovou jednotku z důvodu starých elektroinstalací ve společných prostorách.